Lininis audinys. Savybės, gamyba ir panaudojimas.

Iš ko gaminamas linas

Lininis audinys gaminamas iš linų augalo stiebų pluošto. Žodis linas yra kilęs iš lotynų kalbos, reiškiančios linų augalą „linum“, ir iš graikų kalbos – „linon“. Lininė tekstilė yra viena iš seniausių pasaulyje, gaminama mažiausiai prieš 10 000 metų. Aukštos kokybės linai daugiausia auginami Vakarų Europoje ir Ukrainoje. Aukščiausios kokybės lininiai audiniai gaminami Airijoje, Italijoje ir Belgijoje, tačiau linas gaminamas ir daugelyje kitų Europos šalių bei Indijoje. Tačiau masinė lino gamyba daugiausia vyksta Rytų Europoje ir Kinijoje.

Lino gamyba

Lininio gaminio kokybė priklauso nuo auginimo sąlygų ir linų derliaus nuėmimo metodų. Geros kokybės lininiui audiniui naudojamas ilgiausias įmanomas pluoštas. Toks pluoštas gaunamas iš linų, kurie skinami rankomis, ištraukiant visą augalą, arba iš stiebų, kurie nupjaunami labai arti žemės. Norint paruošti lino audinį, augalai pereina įvairius mechaninius procesus Augalai džiovinami, o sėklos pašalinamos kuliant. Linų pluoštai atlaisvinami nuo stiebo. Natūraliam drėkinimui, kad būtų suskaidytas pektinas, kuris suriša linų pluoštus, naudojamos bakterijos. Galima atlikti greitesnį cheminį drėkinimą, tačiau jis yra kenksmingesnis aplinkai ir linų pluoštui. Iškirpimas stiebeliai susmulkinami tarp metalinių volelių, kad būtų pašalintos sumedėjusios dalys, todėl kotelį galima atskirti. Pluoštai pašalinami. Trumpi pluoštai iššukuojami šukuojančiomis šukomis, paliekant ilgus, minkštus linų pluoštus. Pluoštai susukami į verpalus. Tai audžiama (arba kartais megzta) į lininius audinius. Lininis audinys baigiamas balinant, dažant, marginant ir (arba) pridedant apdorojimo medžiagų. Egzistuoja alternatyvus gamybos būdas, žinomas kaip „vatinimas“. Linų stiebai apdorojami medvilnės mašinomis. Tai greičiau, tačiau gatavi pluoštai dažnai praranda lino savybes.

Lino savybės

Lininis audinys ant kūno jaučiasi vėsus; jis taip pat pralaidus orui ir yra stipresnis bei blizgesnis nei medvilnė. Kuo daugiau plaunama, tuo minkštesnis lininis audinys tampa. Drėgnas linas stipresnis nei sausas. Linas taip pat atsparus drabužių kandims ir nešvarumams. Lino pluoštas neišsitampo, todėl toje pačioje vietoje lankstomi lino siūlai linkę nutrūkti, pavyzdžiui, ant apykaklių, apsiuvų ar presuotų staltiesės klosčių. Linas yra žinomas dėl to, kad lengvai susiraukšlėja taip yra dėl to, kad jis nėra elastingas ir lengvai nesitempia. Galima rinktis iš daugybės spalvų natūralios lino spalvos- dramblio kaulo, ekru, įdegio ir pilkos spalvos atspalvių (grynas baltas linas gaunamas intensyviai balinant). Kadangi linas yra natūralus pluoštas, jį taip pat galima lengvai nudažyti įvairiomis spalvomis. Galimi įvairių rūšių ir storio lininiai audiniai. Jie gali būti traškūs, tekstūruoti, grubūs, minkšti arba lygūs. Lininis audinys greitai sugeria ir išgarina vandenį, todėl drėgmė sugeriama greitai, nesukeldama nemalonaus odos drėgnumo. Štai kodėl lininiai drabužiai dažnai dėvimi karštame klimate arba vasarą. Lininiame audinyje gali atsirasti dėmių – atsitiktinai atsirandančių nedidelių pluošto gumulėlių. Istoriškai tai buvo laikomi defektais ir buvo siejami su žemos kokybės lininiais audiniais. Tačiau šiandien lininiuose audiniuose šie gumulėliai laikomi natūralaus produkto dalimi. Be to, aukščiausios kokybės linas turi labai vienodo skersmens siūlus, be jokių įtrūkimų.

Lino panaudojimas

Iš lino gaminami namų apyvokos daiktai, tokie kaip staltiesės, apmušalai, minkšti baldai ir užuolaidos. Jis taip pat naudojamas daugelio rūšių drabužiams gaminti ir tvirtiems siuvimo siūlams austi. Linu dažnai siuvinėjama, ypač ant moteriškų drabužių ir namų apyvokos daiktų. Su laiku lino panaudojimas pasikeitė. Aštuntajame dešimtmetyje apie 5% lino buvo naudojama madai, o likusi dalis buvo naudojama namų apyvokos reikmenims. Tačiau dabar madai naudojama apie 70% lino produkcijos. Lininės suknelės.

Produktas įtrauktas į pageidavimų sąrašą

Informuojame, kad svetainėje naudojami slapukai.
Paspaudę mygtuką mygtuką „Sutinku“ arba naršydami toliau patvirtinsite savo sutikimą.